UWAGA!

Zanim zaczniesz czytać artykuł. Sprawdź nasze obecne inwestycje na GDL.PL . Być może właśnie u nas, znajdziesz mieszkanie, które spełni Twoje oczekiwania!

Podczas zaciągania kredytu hipotecznego ważną kwestię stanowi tzw. wkład własny. Jest to część kosztów, którą pokrywamy z własnych środków. Wkład własny to zarówno niezbędny wymóg dla uzyskania kredytu, jak i jego zabezpieczenie. Od posiadania oraz wysokości takich środków zależy poziom naszej wiarygodności w banku. W przypadku kupna mieszkania czy domu, kwota, którą musi zapewnić sam klient wynosi zwykle kilkadziesiąt tysięcy złotych. O instytucji wkładu własnego krąży wiele pogłosek. Przeciętnemu młodemu człowiekowi, marzącemu o swoich czterech kątach, trudno może być zweryfikować, które z nich są prawdą, a które zwykłą dezinformacją. Aby podjąć korzystną i rozsądną decyzję dotyczącą kredytu, warto poznać fakty oraz skorygować popularne mity.

Minimalny wkład własny musi wynosić 20% – FAKT/MIT

To nie do końca prawda. Rzeczywiście, od stycznia 2017 roku wprowadzono rekomendowaną przez Komisję Nadzoru Finansowego wysokość wkładu własnego, która wynosi 20%. Jest to jednak tylko kwota rekomendowana, a nie bezwzględny wymóg. Wiele banków poszło na rękę osobom, które nie dysponują wystarczającym kapitałem. Często wkład może zostać zmniejszony nawet o połowę, zależnie od danego banku. Druga część minimalnej wymaganej wpłaty w takim wypadku powinna zostać dodatkowo ubezpieczona, np. „ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego”. Faktycznie, koniecznością jest posiadanie przez klienta połowy spodziewanej kwoty, to jest 10% ceny nieruchomości. Wysokość wkładu własnego może zależeć także od źródła naszych dochodów.

Wkładem własnym może być jedynie gotówka – MIT

To oczywiście mit. Na szczęście dla osób, które nie posiadają dużej ilości gotówki, banki akceptują także inne rozwiązania. Za wkład własny posłużyć mogą m.in. obligacje skarbowe. Instytucje bankowe uznają także oszczędności emerytalne, które były odkładane w ramach IKZE i IKE. Te środki są jednak blokowane na jakiś czas, a ich upłynnienie przed ukończeniem 60-65 lat prowadzi do wymogu zapłaty prowizji. Oprócz tego, wybrane banki biorą pod uwagę także fundusze inwestycyjne i papiery wartościowe. Im większa pewność związana z danymi akcjami czy obligacjami, tym większa ich ilość może zostać uznana za wkład własny.

W sytuacji, kiedy kredyt jest zaciągany na budowę domu, pojawia się jeszcze więcej rozwiązań. We wkład własny zaliczyć można np. cenę nabytej działki budowlanej, lub jej wartość rynkową. Dodatkowo uwzględniana jest także część sumy wydanej na projekt domu bądź też jego wycenę. Jako własny wkład bank może uwzględnić również poniesione dotychczas koszty budowy, w tym cenę materiałów i robocizny.

Im wyższy wkład własny, tym niższe raty – FAKT

Ta reguła jest zgodna z prawdą. Wprowadzenie wyższego wkładu własnego to sposób na tańszy kredyt. Zapewniając wkład o wysokości np. 20% wartości nieruchomości, zaciągamy kredyt wynoszący jedynie 80% wymaganej kwoty. To przekłada się na niższy koszt całkowity kredytu, a zatem także niższe raty. Oprócz tego, im większy jest nasz wkład, tym lepsze oferty możemy otrzymać od banku.

Jeśli odpowiednio wywiążemy się z obowiązku wkładu własnego, nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów kredytu – MIT

To niestety fałsz. Z kredytem hipotecznym wiążą się różne dodatkowe opłaty. Należą do nich m.in. prowizje, podatki od czynności cywilno-prawnych, opłaty notarialne (wynagrodzenie notariusza), czy opłaty sądowe, takie jak koszt założenia księgi wieczystej czy wpisu prawa własności.

Pieniądze przeznaczone na wkład własny nie mogą pochodzić z kredytu – MIT

Powyższe założenie także jest mitem. Bank nie weryfikuje pochodzenia gotówki przeznaczonej na wkład własny. W praktyce środki można pozyskać, pożyczając pieniądze od rodziny czy zaciągając pożyczkę w zakładzie pracy. Niewykluczona jest także opcja wzięcia kolejnego kredytu gotówkowego. Warto jednak przy tym pamiętać, że dodatkowe zobowiązania mogą zmniejszyć naszą zdolność kredytową, uniemożliwiając otrzymanie oczekiwanej ilości pieniędzy.

Niedrogie mieszkania w Lublinie – deweloper Lublin

Deweloper Lublin to wiarygodna i rzetelna firma z doświadczeniem na rynku oraz z wieloma pozytywnie zakończonymi inwestycjami. Oferowane przez nas warunki są bardzo dobrze postrzegane przez instytucje bankowe, co ułatwia otrzymanie potrzebnego kredytu. Lokale, które posiadamy w naszej ofercie, nie wymagają żadnych uzupełniających prac remontowych. Między innymi dlatego z kupnem mieszkania od Dewelopera z Lublina nie wiążą się dodatkowe, uciążliwe koszty. Z myślą o Państwa komforcie tworzymy nowoczesne mieszkania w Lublinie, wyróżniające się doskonałą lokalizacją, wysokim standardem i wygodą użytkowania.

nowe mieszkania GDL Lublin