UWAGA!

Zanim zaczniesz czytać artykuł. Sprawdź nasze obecne inwestycje na GDL.PL . Być może właśnie u nas, znajdziesz mieszkanie, które spełni Twoje oczekiwania!

Zakup mieszkania w Lublinie, Warszawie czy Poznaniu to poważna decyzja. Jej podjęcie często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu, np. na okres 30 lat. Aby dokonać właściwego wyboru, warto poważnie rozważyć pewne kwestie. Dobrze jest zastanowić się nie tylko nad metrażem czy lokalizacją, ale również nad tym, czy zdecydować się na nowy lokal, czy taki, który pochodzi z rynku wtórnego. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. To, w jaki sposób postrzegamy określoną cechę, zależy m.in. od naszych oczekiwań. Coś, co jednej osobie jawi się jako korzystne, dla innej może okazać się problematyczne. Na korzystne i niekorzystne cechy, wymienione w tym tekście, warto więc patrzeć przez pryzmat własnych potrzeb.

Mieszkanie z rynku pierwotnego

Nowoczesne inwestycje są atrakcyjne i zdecydowanie towarzyszy im przyjemny powiew świeżości. Nowoczesna infrastruktura, miejsca parkingowe i komórki lokatorskie w cenie mieszkania, ochrona oraz szereg innych udogodnień – to czynniki, które wyraźnie przemawiają na korzyść lokali z rynku pierwotnego. Należałoby wspomnieć również o tym, że w nowym budownictwie nie występuje konieczność prowadzenia prac remontowych. Wszystkie instalacje, a nawet elementy wykończenia, są świeżo położone, dlatego przez kilka pierwszych lat można cieszyć się pełnym komfortem użytkowania. Co prawda w pierwszym okresie mogą towarzyszyć nam niegodności związane np. z wykańczaniem sąsiednich lokali. Tego typu prace najczęściej trwają jednak krótko, nie powodując zbyt dużego dyskomfortu. Inna zaleta wynikająca z zakupu nowego mieszkania to możliwość decydowania o jego wyglądzie. Na etapie budowy możemy np. w pewnym stopniu ingerować w układ pomieszczeń. Kolejny atut życia w nowoczesnym budynku to np. obecność windy. W starym budownictwie takie udogodnienie wprowadzano tylko wtedy, gdy budowla miała więcej niż 4 kondygnacje. W nowoczesnych inwestycjach winda to standard – również wówczas, gdy liczba pięter jest niewielka.

Wybór mieszkań na rynku pierwotnym jest większy niż na rynku wtórnym. Mamy więc do dyspozycji znacznie szerszy zakres możliwości. Sami decydujemy o tym, czy chcemy mieszkać w lokalu jedno- czy dwupoziomowym itd. Na rynku wtórnym nie zawsze możemy liczyć na tak komfortowe warunki. Atrakcyjne oferty bardzo szybko znikają – trzeba wykazać się systematycznością i refleksem, chcąc wybrać odpowiednie lokum. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że komfort ma swoją cenę. Koszty zakupu mieszkań na rynku pierwotnym są nieco wyższe niż obowiązujące na rynku wtórnym.

Mieszkanie z rynku wtórnego

Zakup nieruchomości na rynku wtórnym również ma szereg zalet. Jedna z nich to cena – często znacznie niższa niż w przypadku nowych mieszkań. Chodzi nie tylko o koszt zakupu lokalu, ale również o koszt wykończenia. Nowe nieruchomości często są sprzedawane w stanie surowym. Należy więc nie tylko wyposażyć je w meble i sprzęty, ale również pomalować, wstawić drzwi, armaturę itd. Z drugiej strony, zdarza się, że można kupić kompletnie wyposażoną nową nieruchomość – wiele zależy od tego, jaką ofertę przygotuje dla nas konkretny deweloper Lublin.

Niewątpliwą zaletą zakupu mieszkania na rynku wtórnym jest krótki czas transakcji. Nie musimy np. czekać, aż budynek powstanie. Możemy po prostu zawrzeć umowę, zapłacić i wprowadzić się do nowego lokum. Dodatkowa korzyść to możliwość poznania sąsiadów przed wprowadzeniem się. Kupując nowe mieszkanie, nie wiemy, kto będzie zamieszka obok nas. Może okazać się, że nowi sąsiedzi będą kłopotliwi. W przypadku „używanych” mieszkań ryzyko jest znacznie mniejsze.

Nieruchomości z rynku wtórnego mają jednak szereg wad. Chodzi np. o wyższy czynsz i konieczność opłacania składek na fundusz remontowy. Jeśli nie ma takiej składki, musimy liczyć się z koniecznością uiszczania określonych kwot np. na remont dachu, wymianę instalacji grzewczej, gazowej itd. Poważnym mankamentem może okazać się również niedostateczna ilość miejsc parkingowych.

Nieruchomości Lublin – jak wybrać?

Przed podjęciem wiążących decyzji w sprawie zakupu mieszkania warto wziąć pod uwagę szereg kwestii, które mają dla nas znaczenie. Dobrym rozwiązaniem jest np. stworzenie własnej listy priorytetów oraz zalet i wad poszczególnych rozwiązań. Dzięki temu zyskamy kompletny obraz i zdołamy świadomie zadecydować. Jeśli nie musimy działać w pośpiechu, dajmy sobie czas na zdobycie kluczowych informacji na temat konkretnej nieruchomości. Spotkajmy się z inwestorem, takim jak GDL- deweloper z Lublina, i zapytajmy o to, co dla nas najważniejsze.

Istotnym czynnikiem jest również cena. Warto realnie oszacować swoje możliwości finansowe i określić m.in. kapitał, jakim dysponujemy, wysokość wkładu własnego oraz zdolność kredytową – jeśli zamierzamy pożyczyć pieniądze z banku. Dzięki temu unikniemy zawodów i wybierzemy mieszkanie, które w najwyższym stopniu będzie spełniać nasze oczekiwania. Później będziemy mogli przez wiele lat czerpać radość z życia w wymarzonym, przyjaznym i pięknym miejscu. Satysfakcja jest niezmiernie ważna!

nowe mieszkania GDL Lublin