UWAGA!

Zanim zaczniesz czytać artykuł. Sprawdź nasze obecne inwestycje na GDL.PL . Być może właśnie u nas, znajdziesz mieszkanie, które spełni Twoje oczekiwania!

Rozważając zakup mieszkania w zabudowie wielorodzinnej, musimy zmierzyć się z pytaniem: „Które piętro wybrać?”. Każde rozwiązanie ma zalety i wady, które odbieramy w sposób subiektywny. Cecha negatywna zdaniem jednej osoby, dla innej będzie olbrzymim atutem lub niewiele znaczącą informacją. Trudno jednoznacznie ocenić, gdzie mieszka się lepiej: na parterze czy na dziesiątym piętrze. Przed podjęciem decyzji warto rozważyć różne aspekty poszczególnych rozwiązań. Tylko dzięki szerokiemu oglądowi rzeczywistości można podjąć najkorzystniejszą decyzję. Czym charakteryzuje się mieszkanie na parterze? Warto kupić taki lokal czy może lepiej skoncentrować się na wyższych piętrach?   

Zalety mieszkania na parterze

Życie na najniższym piętrze budynku ma niewątpliwie liczne zalety. Osoby mieszkające na parterze to szczęśliwcy, którzy mogą spędzać czas na własnym tarasie lub we własnym ogródku. Do takich lokali często bowiem przypisany jest niewielki kawałek ziemi, który można zamienić w przyjemny zielony zakątek i przydomową oazę spokoju. Nabywcy nieruchomości zlokalizowanych na wyższych piętrach muszą zadowolić się ewentualnie balkonem.

Atutem mieszkania na najniższym piętrze jest również brak konieczności wnoszenia po schodach zakupów, wózka dziecięcego czy mebli. W budynkach, w których brakuje windy lub trzeba długo na nią czekać, konieczność dźwigania ciężarów na wyższe piętra może uprzykrzać życie. Utrudnienia są szczególnie uciążliwe dla osób starszych i chorych, których mobilność jest ograniczona. Żyjąc na parterze, nie musimy również pokonywać długich dystansów, gdy chcemy dotrzeć do piwnicy lub garażu. Wystarczy zejść kilka stopni w dół i jesteśmy u celu. Inna zaleta to niższa cena. Mieszkania usytuowane na parterze kosztują przeciętnie o kilka, a czasami nawet o kilkanaście procent mniej. Czasami można otrzymać również komórkę lokatorską lub inne udogodnienia gratis. Warto jednak mieć świadomość, że różnica w cenie nie zawsze jest duża.

Mieszkając na parterze, nie musimy przejmować się obecnością sąsiadów na dole. Dzięki temu nie wysłuchujemy pretensji w związku z tym, że nasze dzieci wypróbowują na posadzce swoje resoraki, skaczą na skakance lub grają w gumę, przeszkadzając starszym osobom mieszkającym piętro niżej.        

Wady mieszkania na parterze

Zakup mieszkania na najniższym piętrze to rozwiązanie, które, oprócz licznych zalet, ma również wady. Pierwsza z nich to ograniczenie prywatności. Musimy zasuwać rolety lub zasłony, gdy zapada zmierzch i trzeba włączyć światło. W przeciwnym razie każdy, kto przechodzi nieopodal, może na własne oczy przekonać się w jakim rytmie toczy się nasze domowe życie. Warto jednak mieć świadomość, że w przypadku gęstej zabudowy, gdy budynki stoją naprzeciwko siebie, zachowanie takich „środków ostrożności” również jest konieczne. Żyjąc na najniższej kondygnacji, możemy obawiać się także włamania. Jednak z drugiej strony, jeśli mieszkamy na kameralnym, strzeżonym osiedlu, ryzyko wyraźnie się zmniejsza. Inna wada mieszkania na parterze to brak słońca. Problem staje się szczególnie dolegliwy nie tylko wtedy, gdy okna wychodzą na północ lub zachód, ale również wówczas gdy zabudowa wokół jest gęsta. Z drugiej strony, jeśli prowadzimy nocny tryb życia lub przez cały dzień przebywamy w pracy, ta właściwość wcale nie musi nam przeszkadzać. Nie jest uciążliwa także wtedy, gdy osiedle jest zaciszne i kameralne. Poza tym taras i kawałek ogródka skutecznie rekompensują mankamenty tego rodzaju. Możemy przecież urządzić mieszkanie tak, by okna sypialni i salonu wychodziły na stronę, z której znajduje się taras.

W przypadku budowli wykonanych z wielkiej płyty mieszkania na najniższych kondygnacjach cechowały się kiepską izolacją akustyczną i termiczną. Obecnie próżno by doszukiwać się tego rodzaju mankamentów. Stosowanie nowoczesnych technologii budowlanych oraz materiałów wysokiej jakości sprawia, że lokale parterowe nie wychładzają się szybciej niż inne. Za wadę można natomiast uznać większy hałas. Samochody, rozmowy przechodniów, szczekanie psów biegających po pobliskim skwerku – wszystko to jest bardziej słyszalne na parterze niż na przykład na siódmym piętrze, gdzie panuje cisza.

Deweloper Lublin – nowe mieszkania w Lublinie

Oprócz aspektów związanych z wysokością, na jakiej położone jest mieszkanie, warto rozważyć również szereg innych kwestii. Bardzo ważna jest na przykład lokalizacja danej inwestycji, tzn. możliwość komfortowego i szybkiego dojazdu, obecność szkół, sklepów, restauracji, centrów rozrywki, terenów rekreacyjnych itd. Kluczowe znaczenie ma sam budynek, tj. rodzaj materiałów wykorzystanych w czasie budowy i jakość samego wykonania. Liczy się również wygląd czy układ pomieszczeń. Warto zwrócić uwagę także na najbliższe otoczenie, tj. zieleń, place zabaw oraz ścieżki rowerowe. Wszystko to jest w stanie zapewnić rzetelny deweloper z Lublina. Realizując poszczególne inwestycje, koncentrujemy się na komforcie przyszłych mieszkańców. Staramy się stworzyć przestrzeń, w której będą Państwo szczęśliwi, spełnieni i, co równie ważne, bezpieczni.

nowe mieszkania GDL Lublin