UWAGA!

Zanim zaczniesz czytać artykuł. Sprawdź nasze obecne inwestycje na GDL.PL . Być może właśnie u nas, znajdziesz mieszkanie, które spełni Twoje oczekiwania!

Cena nieruchomości, jaką zamierzamy kupić, to najpoważniejszy, a zarazem zaledwie jeden spośród wielu wydatków, które poniesiemy. Ich ilość i wysokość jest uzależniona m.in. od tego, czy nabywamy mieszkanie na rynku pierwotnym, czy wtórnym.

1. Wykończenie

Nowe mieszkania w Lublinie” – czy takie sformułowanie zawsze oznacza to samo? To, jak wiele pracy będziemy musieli włożyć w doprowadzenie nieruchomości do pożądanego stanu, zależy od jej wykończenia. Przed dokonaniem zakupu warto dowiedzieć się, co w konkretnym przypadku oznacza „mieszkanie w stanie deweloperskim”. Z idealną sytuacją mamy do czynienia wówczas, gdy jedyną pracą, jaką musimy wykonać w celu wykończenia wnętrza, jest pokrycie ścian farbą w kolorze, który najbardziej nam odpowiada. Z drugiej strony, gdy preferujemy wprowadzenie autorskich rozwiązań, lokal w stanie surowym w większym stopniu zaspokoi nasze oczekiwania. Jeśli wiemy, że będziemy musieli wykonać nieco więcej pracy, określmy wysokość kosztów związanych z pracami wykończeniowymi, np. prosząc ekipę remontową o dokonanie wyceny. Dzięki temu zdołamy oszacować, jaką sumą musimy dysponować, decydując się na zakup.

2. Remont

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, powinniśmy liczyć się z koniecznością przeprowadzenia remontu. Wymiana płytek lub podłóg czy kładzenie gładzi – to działania, które pochłaniają znacznie mniej środków niż np. zastąpienie starej instalacji elektrycznej nową. Remont kapitalny, oprócz tego, że wymaga dużych nakładów finansowych, jest czasochłonnym przedsięwzięciem. Warto rozważyć, co bardziej się opłaca – nabycie mieszkania na rynku wtórnym czy zakup nowej nieruchomości Lublin.

3. Podatek od czynności cywilnoprawnych

Podstawowe ceny mieszkań na rynku wtórnym najczęściej są niższe niż koszty zakupu lokalu na rynku pierwotnym. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę konieczność dokonania dodatkowych opłat, takich jak np. podatek od czynności cywilno-prawnych, ostateczna kwota może okazać się porównywalna lub nieznacznie niższa. Wysokość podatku stanowi 2% wartości nieruchomości z rynku wtórnego. Stawka zazwyczaj jest pobierana przez notariusza, który przekazuje pieniądze do urzędu skarbowego.

4. Taksa notarialna

Notariusz, który sporządza umowę kupna-sprzedaży, otrzymuje za swoją pracę wynagrodzenie, którym jest taksa. Wysokość opłaty zależy od kwoty, na jaką opiewa transakcja. Jej najwyższa dopuszczalna wartość została określona w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Notariusz płaci od swojego wynagrodzenia 23-procentowy podatek VAT.

5. Odpis aktu notarialnego

Koszt odpisu zależy od stawek obowiązujących w danej kancelarii. Wartość nieruchomości nie ma na niego wpływu. Stawka może wynosić np. ok. 250 zł. Czasami cena jest wyższa i osiąga wysokość np. 350 zł.

6. Wpis do księgi wieczystej

Nabywając mieszkanie, musimy liczyć się również z koniecznością dokonywania opłat sądowych. Niezależnie od tego czy kupujemy nieruchomość na rynku pierwotnym, czy na rynku wtórnym, mamy obowiązek zapłacić za wpis do księgi wieczystej. Stawka wynosi 200 zł.

7. Koszty kredytu hipotecznego

Decydując się na zakup mieszkania za pieniądze pożyczone od banku, ponosimy także koszty kredytu. Chodzi przede wszystkim o prowizję, do której czasami dochodzą koszty założenia i prowadzenia konta bankowego. Oprócz tego, instytucje finansowe często wymagają wykupienia ubezpieczenia nieruchomości z cesją. Opłacenie polisy to zabezpieczenie dla banku. Jeśli mieszkanie, będące jednocześnie zabezpieczeniem kredytu, np. spłonie, bank przejmie pieniądze z odszkodowania. Powinniśmy liczyć się także z dodatkowymi opłatami, takimi jak choćby prowizja od wcześniejszej spłaty. Zwrócenie bankowi pożyczonej sumy wcześniej niż to wynika z umowy, może okazać się nieopłacalne. W przypadku kredytów zaciąganych w obcej walucie dodatkową opłatę stanowi spread. Aby uniknąć tego kosztu, możemy przewalutować kredyt. Pamiętajmy, że przewalutowanie nie jest darmowe. Zanim bank zdecyduje się pożyczyć nam pieniądze, zażąda dokonania wyceny nieruchomości, za którą będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.

8. Prowizja pośrednika

Zakup mieszkania wytypowanego i zaproponowanego przez agencję nieruchomości jest związany z dodatkowym wzrostem kosztów. Wynagrodzenie pośrednika najczęściej negocjuje się indywidualnie. Zwykle określa się je jako procent od ceny nieruchomości. Stawka może wynosić ok. 2-3% wynegocjowanej kwoty zakupu. Zanim zdecydujemy się na konkretną agencję, sprawdźmy kompetencje pracowników. Od ich profesjonalizmu wiele zależy, dlatego starajmy się nie podejmować pochopnych decyzji.

Nowe mieszkania – deweloper Lublin

Trudności natury formalnej związane z zakupem nieruchomości na rynku pierwotnym są stosunkowo niewielkie. Profesjonalny deweloper z Lublina, czyli nasza firma, tworzy nowoczesne inwestycje. W lokalach, jakie mogą Państwo od nas kupić, mieszka się komfortowo – bez konieczności przeprowadzania prac remontowych i bez dodatkowych kosztów. Staramy się działać w taki sposób, by dostarczać Klientom to, co najlepsze.

 

 

 

nowe mieszkania GDL Lublin