UWAGA!

Zanim zaczniesz czytać artykuł. Sprawdź nasze obecne inwestycje na GDL.PL . Być może właśnie u nas, znajdziesz mieszkanie, które spełni Twoje oczekiwania!

Kawalerka – bo tak je potocznie nazywamy – to niewielkie mieszkanie jednopokojowe, które cieszy się dużą popularnością. Często wybierana jest przez młode osoby jako ich pierwsze cztery kąty, nierzadko także kupowana  w celach inwestycyjnych. Mieszkania dwu czy trzypokojowe z pewnością zapewniają większy komfort oraz wyższą jakość życia, jednak wiążą się także z wyższymi kosztami. Wybór mieszkania powinien być podyktowany trybem życia, wielkością rodziny oraz planami na przyszłość. Kiedy warto zainwestować w większe  lokum, a jakie zalety ma kawalerka? Przedstawiamy plusy i minusy małych i większych mieszkań.

Kawalerka w Lublinie

Małe mieszkanie z oczywistych względów ma swoje wady, ale jego kupno posiada także pozytywy. Atrakcyjność kawalerki zależy przede wszystkim od jej rozkładu. Funkcjonalnie zaprojektowana i urządzona może stać się tak samo wygodna i praktyczna jak większy lokal. Wybierając kawalerkę, warto zwrócić uwagę na jej otoczenie. Ciasne mieszkanie ogranicza nieco możliwości, dlatego ładny park z alejkami do joggingu czy placem zabaw może skutecznie wynagrodzić braki w metrażu.

Jakie są plusy i minusy kawalerki?

 • Niższa cena zakupu. Ceny kawalerek są oczywiście niższe niż większych kwater. Kupno na raty nie wymaga dużej zdolności kredytowej.
 • Niższe koszty utrzymania. Mały metraż mieszkania jednopokojowego wiąże się z niższymi rachunkami za ogrzewanie czy światło. Takie rozwiązanie pozwala zminimalizować wydatki.
 • Małe lokum łatwiej i szybciej się nagrzewa. Zimą nie musimy godzinami czekać na rozprzestrzenienie się ciepła na dużej przestrzeni, aby cieszyć się optymalną temperaturą.
 • Przytulność. Niedużą powierzchnię łatwiej jest zaaranżować i przystroić w taki sposób, aby uzyskać przytulny i intymny efekt.
 • Nieodporne na nagłe zmiany planów, jak np. powiększenie rodziny czy nawet niezapowiedziana wizyta gości. W kawalerce ciężko będzie odseparować miejsce dla nowego członka rodziny, czy chociażby na nocleg dla kilku osób.
 • Małe możliwości przearanżowania wnętrza. Niewielka przestrzeń mieszkania jednoosobowego nie daje pola do popisu w sprawie jej przemeblowywania. W razie gdyby obecny układ nam się znudził, bądź nastąpiłaby zmiana potrzeb, mamy mało opcji modyfikacji wnętrza.
 • Mniejszy popyt u najemców. Chętniej niż kawalerki, wynajmowane są ostatnio mieszkania dwupokojowe. Jeśli po jakimś czasie postanowimy zmienić miejsce zamieszkania, taka kawalerka może stać się kulą u nogi.

Mieszkanie dwupokojowe w Lublinie, mieszkania trzypokojowe w Lublinie

Deweloper w Lublinie oferuje nie tylko kawalerki, ale także mieszkania kilkupokojowe. Są one odpowiednie dla osób, które potrzebują więcej przestrzeni lub mają w perspektywie powiększenie rodziny. Kupno większego mieszkania pod wieloma względami jest korzystne, wiąże się jednak także z kilkoma minusami.

 • Sprawdza się w niespodziewanych sytuacjach. Wizyta wielu gości w przestronnym mieszkaniu już nas nie zaskoczy. W kilkupokojowym lokum znajdzie się miejsce nie tylko dla domowników, ale także dla ich przyjaciół i odwiedzającej rodziny.
 • Przyszłościowe. Większa kwatera pozwala wiązać z nią przyszłość, planować powiększenie rodziny. Duża przestrzeń będzie bardziej odpowiednia także dla posiadaczy zwierząt domowych.
 • Duże możliwości w projektowaniu wystroju. W kilkupokojowym mieszkaniu możemy popuścić wodze fantazji podczas aranżowania i dekorowania wnętrza.
 • Spora przestrzeń do przechowywania. Ta cecha będzie przydatna dla osób, które trzymają w domu np. sprzęt sportowy, lubią ćwiczyć w domowym zaciszu, czy po prostu posiadają wiele rzeczy czy mebli.
 • Bardziej opłacalne w przypadku kupna pod inwestycję. Na rynku istnieje zapotrzebowanie na funkcjonalne mieszkania o optymalnym metrażu.
 • Droższe. Kupno wielopokojowego mieszkania wiąże się niestety z wyższą ceną i często zmusza do zaciągnięcia kredytu. Ten za to skutkuje większym wymaganym wkładem własnym i wyższymi ratami do spłacania.
 • Wyższe opłaty za ogrzewanie. Pokaźny lokal trudniej nagrzać, a równomierne rozprowadzenie ciepła trwa dłużej, niż w jednym pokoju. Jeśli zapomnimy z wyprzedzeniem włączyć kaloryfery, zimą możemy czasami narzekać na niewysoką temperaturę w naszym gniazdku.
 • Trudniej utrzymać ład. Duże mieszkanie to więcej miejsca do posprzątania.

Mieszkania w Lublinie

Jak widać, wybierając rodzaj lokalu, warto wziąć pod uwagę swoje możliwości budżetowe, osobiste potrzeby, plany związane z przyszłym posiadaniem domostwa czy po prostu własne poczucie komfortu. Deweloper Lublin proponuje funkcjonalnie zaprojektowane mieszkania o wysokim standardzie, zarówno jednopokojowe, jak i o większej powierzchni. To wszystko w urokliwych, korzystnych lokalizacjach i przystępnej cenie.

nowe mieszkania GDL Lublin