UWAGA!

Zanim zaczniesz czytać artykuł. Sprawdź nasze obecne inwestycje na GDL.PL . Być może właśnie u nas, znajdziesz mieszkanie, które spełni Twoje oczekiwania!

Aby wziąć kredyt hipoteczny, należy zbudować zdolność kredytową. Liczy się stałe źródło dochodów oraz stabilna praca. Trzeba być zdyscyplinowanym i starać się zawczasu o to, aby posiadać historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej.

  1. Miej stałe i wysokie źródło dochodów

Dla instytucji finansowych pewne formy pracy zapewniają większą wiarygodność od innych. Na przykład o wiele lepiej widziana jest umowa o pracę na czas nieokreślony od umowy o dzieło. Ważne jest również miejsce pracy – najlepiej w sektorze zaufania publicznego, aczkolwiek ogólna zasada jest taka, że lepiej widzi się firmy o ugruntowanej pozycji na rynku od tych mniej pewnych. Ważne są również koszty, jakie ponosi się z tytułu utrzymania gospodarstwa domowego.

  1. Bądź sumienny i terminowy

Banki przywiązują niezwykle dużą wagę do tego, jaki stopień sumienności wykazujemy w kwestii spłat zobowiązań w terminie. BIK – Biuro Informacji Kredytowej posiada na ten temat raport, do którego warto na bieżąco zaglądać i kontrolować stan swojej historii kredytowej. Są pewne skuteczne sposoby na to, aby była ona dla nas jak najbardziej korzystna. Chodzi o to, aby mieć jak najwyższy tzw. scoring punktowy wynoszący od 192 do 631 punktów. To ogólna rada, z której wynikają inne, szczegółowe.

  1. Miej historię kredytową

Bez niej jesteśmy dla banku niewiarygodni. Zanim zaciągniemy kredyt hipoteczny na mieszkanie, musimy pokazać, że potrafimy sumiennie i regularnie wywiązywać się ze zobowiązań. Wielu ludzi z jakichś powodów – strach, a może zwyczajna niewiedza? – nie decyduje się na jakiekolwiek kroki w tym zakresie i bank po prostu nie ma podstaw, by dać im pieniądze. Tak więc warto wcześniej nie bać się zaciągać mniejszych kredytów i dzięki rozsądnemu zarządzaniu nimi, udowodnić, że zasługuje się na zaufanie.

Kupowanie produktów na raty i spłacanie ich w terminie to jeden ze sposobów na posiadanie jakiejkolwiek historii kredytowej – w dodatku najprostszy. Polega on na tym, by nabywać jakieś produkty, np. sprzęt AGD i zamiast zapłacić za nie gotówką na miejscu, to zrobić to w ratach, najlepiej nisko oprocentowanych lub nie oprocentowanych wcale. Dzięki temu zapracujemy sobie na tytułową wiarygodność. Zaskakujące? Możliwe, aczkolwiek naprawdę tak banalna metoda potrafi w dużym stopniu wpłynąć na to, że w przyszłości dostaniemy kredyt od banku.

Należy również roztropnie korzystać z limitów debetowych. Mając możliwość korzystania na karcie debetowej z długu, czyli robienia sobie salda ujemnego do pewnej granicy, nie wykorzystujmy tej opcji każdego miesiąca, a zwłaszcza w stopniu maksymalnym. Owszem, warto mieć kartę kredytową, to pozwala na wspomniane wcześniej budowanie historii w Biurze Informacji Kredytowej, jednak należy posługiwać się nią z głową.

  1. Na bieżąco rozwiązuj problemy przy spłatach

Czasem jest tak, że z jakichś powodów nie jesteśmy w stanie pokryć długu w terminie. Zdarzają się różne wypadki losowe, np. utrata pracy bądź duże wydatki z powodów zdrowotnych. Informowanie banku o możliwych opóźnieniach w spłacie i umiejętność wypracowywania konsensusu w razie wystąpienia nagłych problemów to jeden z najważniejszych punktów w budowaniu wiarygodności kredytowej. Dobra wiadomość brzmi, że instytucje finansowe częstokroć idą klientom na rękę i jak najbardziej da się z nimi, kolokwialnie mówiąc, „dogadać”.

Te krótkie i proste, aczkolwiek niezwykle trafne rady powinny pomóc w uczynieniu wiarygodności kredytowej jak najbardziej dla nas korzystną. Z pewnością proces ten wymaga czasu i zaplanowanych działań, jednak nic bardziej nie wynagrodzi tego wszystkiego jak zamieszkanie „na swoim”. Tak więc zamiast załamywać ręce nad sytuacją mieszkaniową w kraju, trzeba po prostu wziąć sprawy w swoje ręce i postarać się o kredyt.

nowe mieszkania GDL Lublin