UWAGA!

Zanim zaczniesz czytać artykuł. Sprawdź nasze obecne inwestycje na GDL.PL . Być może właśnie u nas, znajdziesz mieszkanie, które spełni Twoje oczekiwania!

Wysokiej jakości infrastruktura i bogactwo przyrody. To właśnie oferuje swym mieszkańcom Lublin. Dlaczego warto zostać jednym z nich? Poniżej lista kluczowych powodów, dla których trzeba rozważyć przeprowadzkę do tego miasta.

 1. Z kulturą po sąsiedzku

Niedzielna wycieczka do zamku to dla mieszkańców Lublina nic trudnego. Zarówno zamek, jak i masa innych zabytków czekają zarówno na turystów, jak i miejscowych. Jest wiele rzeczy do których na co dzień mają dostęp nieliczni.

 • Zamek w Lublinie;
 • Kamienice przy rynku;
 • Brama Grodzka;
 • Piwnica pod fortuną;
 • Wieża Trynitarska;
 • Brama Krakowska;
 • Plac po Farze w Lublinie;
 • Muzeum wsi Lubelskiej;
 • Obóz koncentracyjny oraz muzeum w Majdanku.

Niewiele polskich miast może poszczycić się tyloma zabytkowymi budowlami. Turyści zjeżdżają z całej Polski, aby poznać historię i na własne oczy zobaczyć ślady, jakie pozostały po dawnych, czasami tragicznych wydarzeniach. Niektóre budowle i zabytki są powodem do dumy dla mieszkańców Lublina. Ich duża ilość pozytywnie wpływa na rozwój miasta.

 1. Udogodnienia komunikacyjne

Infrastruktura to rzecz, na którą w pierwszej kolejności zwracamy uwagę, chcąc się gdzieś osiedlić. Lublin jest miastem bardzo rozwiniętym pod tym względem. Z roku na rok zwiększa się dostępność komunikacyjna miasta. Jakie udogodnienia połączeniowe oferuje ono swym mieszkańcom?

 • Port lotniczy. Międzynarodowy Port Lotniczy jest wizytówką Lublina. Został otwarty niedawno, bo w 2012 roku. Pomimo tego, loty stąd organizuje już wielu przewoźników.
 • Lubelski Rower Miejski. To system wypożyczani rowerów, który cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Lublina. Cykliści mają obecnie do dyspozycji aż 96 stacji, na których znajduje się w sumie 951 rowerów. Rozwiązanie to bardzo pozytywnie wpływa na komunikację oraz środowisko.
 • Kolej. Przez miasto przebiegają trzy linie kolejowe. Dzięki temu ma ono bezpośrednie połączenie z największymi polskimi miastami, między innymi z Warszawą, Radomiem, Chełmem, Kołobrzegiem. Obecnie modernizowana jest również linia mająca umożliwić połączenie Lublina z Otwockiem.

Dofinansowanie z budżetu europejskiego dodatkowo usprawniło infrastrukturę drogową w Lublinie. Poprawił się stan dróg, a także zwiększyła się ich ilość. Miasto na tym nie poprzestało i prace nad rozbudową oraz modernizacją dróg trwają do chwili obecnej.

 1. Edukacja

Na uwagę zasługuje fakt, że Lublin znajduje się w ścisłej czołówce polskich ośrodków edukacyjnych. Jednocześnie jest największym tego typu miejscem położonym na zachodzie kraju. Uczy się tu 80% wszystkich studentów. Na terenie Lublina funkcjonuje 9 uczelni wyższych. W tym 5 publicznych i 4 niepubliczne. Obecnie studia wyższe kończy ponad 6 000 obcokrajowców. Mury uczelni opuszcza corocznie około 20 000 absolwentów. Najpopularniejszą uczelnią w tym mieście jest Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej.
Na terenie Lublina znajduje się również bardzo duża ilość przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, liceów, szkół zasadniczych oraz szkół wyższych. Są to zarówno placówki prywatne, jak i państwowe. Dodatkowo funkcjonuje tu miejski program, którego celem jest promowanie najlepszych uczniów, osiągających sukcesy w nauce podczas olimpiad oraz turniejów sportowych.

 1. Lublin miastem inwestorów

Lublin uznawany jest za jedno z najatrakcyjniejszych dla biznesu miast w Polsce. Postrzegany jako atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów, głównie pod względem lokalizacji. Poza tym istnieje szereg innych uwarunkowań czyniących go „miastem biznesu”.

 • Stolica wschodniej Polski. Lublin stanowi „bramę Unii Europejskiej na wschód”;
 • Dobre połączenia komunikacyjne z innymi regionami, które umożliwia kolej oraz port lotniczy;
 • Umiejscowienie pomiędzy wschodnią granicą Polski a stolicą. Lublin leży w odległości 171 km od Warszawy;
 • Korzystne położenie w stosunku do zagranicznych rynków np. ukraińskiego i białoruskiego;
 • Duża ilość uczelni wyższych znajdujących się na terenie Lublina, gwarantuje wykształconych pracowników;
 • Korzystne możliwości inwestycyjne, dzięki Specjalnej Strefie Ekonomicznej;
 • Niższe koszty zatrudnienia niż w Polsce centralnej i zachodniej;
 • Wysoko zagęszczona populacja daje możliwość wewnętrznego zbytu produktów oraz usług;
 • Duża ilość nowoczesnych powierzchni biurowych oraz magazynowych;
 • Miasto młodych. Ponad 40% mieszkańców to ludzie poniżej 40 roku życia;
 • Urząd Miasta wspiera inwestorów, oferując pomoc w postaci zespołu do spraw obsługi inwestorów.

Lublin jest miastem wprost stworzonym dla przedsiębiorców. Łatwo tu o znalezienie odbiorców swoich usług oraz zatrudnienie wyspecjalizowanej i wykształconej kadry pracowniczej. Z uwagi na dużą ilość przedsiębiorstw o wiele łatwiej tu również o pracę.

 1. Zielony Lublin

Miasto bez zieleni nie byłoby przyjazne swoim mieszkańcom. W trosce o ich zdrowie władze oraz służby komunalne Lublina dbają o położone na jego obszarze tereny zielone. Od zawsze przywiązywano tu uwagę do dziedzictwa przyrodniczego. Lublin zlokalizowany jest na wzgórzach. Miejscami jego powierzchnię przecinają wąwozy.

Jednym z najpiękniejszych miejsc w całym Lublinie jest Ogród Saski. Został on zmodernizowany i odnowiony w 2013 roku. Dzięki temu przywrócono mu funkcję społeczną, kulturalną oraz turystyczną.

Drugim dobrze znanym mieszkańcom Lublina miejscem jest Park im. Jana Pawła II. Zlokalizowany w jednym ze wspomnianych wąwozów. To niezwykle urokliwy i ceniony przez wszystkich teren.

Atrakcyjność Lublina dodatkowo zwiększa czyste i niezadymione powietrze. Wpływa ono korzystnie na jakość życia mieszkańców miasta oraz ich zdrowie. Wszystko dzięki prowadzonej przez samorząd akcji edukacyjnej oraz dopłatom na wymiany pieców.

nowe mieszkania GDL Lublin