UWAGA!

Zanim zaczniesz czytać artykuł. Sprawdź nasze obecne inwestycje na GDL.PL . Być może właśnie u nas, znajdziesz mieszkanie, które spełni Twoje oczekiwania!

Rynek pierwotny nieruchomości – rynek budynków i lokali mieszkaniowych, które są sprzedawane przez deweloperów lub spółdzielnie mieszkaniowe. Przedmiotem transakcji są nieruchomości będące w trakcie budowy lub już ukończone, natomiast transakcja kupna-sprzedaży tej nieruchomości odbywa się po raz pierwszy.

Kupowanie mieszkań na rynku pierwotnym może wydawać się wyjątkowo drogie i nieopłacalne. Nic bardziej mylnego! Decydując się na zakup nowego mieszkania z tak zwanego rynku pierwotnego mamy nie tylko gwarancję wysokiego standardu, ale również korzystnej ceny. Według rankingu z dnia 14.08.2018 roku opublikowanego przez portal rynekpierwotny.pl na terenie Lublina wystawiono na sprzedaż ponad tysiąc nowych mieszkań, znajdujących się w czterdziestu dwóch inwestycjach. Konkurencja w branży deweloperskiej jest dostrzegalna gołym okiem i wiążą się z tym powszechnie znane konsekwencje. Popyt napędza podaż, a w czołówkach rankingów pojawiają się firmy, które zapewniają wysoki standard za niewielkie pieniądze – “wygrywa” ten, kto oferuje najlepszą cenę.

Wartość lokali mieszkalnych na rynku pierwotnym jest zależna od wielu czynników, nie tylko od powierzchni i standardu w jakim zostało wykonane, ale także lokalizacji. Portal ceny.szybko.pl, który zajmuje się przejrzystą prezentacją danych statystycznych dotyczących cen nieruchomości na rynku pierwotnym z poszczególnych miastach w całej Polsce przedstawił obecną sytuację na lubelskim rynku deweloperskim w następujący sposób:

Jak widać ceny mieszkań wystawionych na sprzedaż wahają się od 4050 do 5490 zł/m2. Na mapie wyraźnie widoczne są również miejsca, w których ze względu na atrakcyjną lokalizację ceny są wyższe. Należy jednak pamiętać, że dynamiczny rozwój Lublina – remonty dróg oraz tworzenie nowych szlaków komunikacyjnych i sieci autobusowych gwarantuje szybki i komfortowy dojazd do centrum miasta nawet z najbardziej oddalonych miejsc.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy specjaliści do spraw sprzedaży nieruchomości zarejestrowali wzrost cen mieszkań z rynku pierwotnego o 3%. Na chwilę obecną średnia cena  mieszkania na rynku pierwotnym w Lublinie wynosi 5352 złotych za metr kwadratowy. Tendencja wzrostowa wartości mieszkań na rynku pierwotnym nie zmienia jednak faktu, że także w branży deweloperskiej obowiązuje zasada – kupuj więcej, płać mniej. Według przedstawionych na wykresie danych od kilku miesięcy ceny nieruchomości na terenie Lublina zaczynają spadać.

Źródła:

  1. https://www.findelio.pl/artykuly/rynek-pierwotny-nieruchomosci-definicja
  2. https://ceny.szybko.pl/Lublin-ceny-mieszkan.html
  3. https://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-lublin/

 

nowe mieszkania GDL Lublin