UWAGA!

Zanim zaczniesz czytać artykuł. Sprawdź nasze obecne inwestycje na GDL.PL . Być może właśnie u nas, znajdziesz mieszkanie, które spełni Twoje oczekiwania!

Zakup mieszkania to ważna życiowa decyzja, dlatego zanim się ją podejmie, warto nastawić się na uniknięcie wszelkich pułapek, które są związane z transakcją. Jako że często zapomina się o podstawowych kwestiach, niektóre rady poniżej są intuicyjne, inne natomiast mniej, jednak poradnik uwzględnia jedne z najistotniejszych.

1. Brak rozeznania w ofercie

Często strona kupująca popełnia błąd kardynalny, który polega na zaniedbaniu najważniejszego etapu nabywania nowego lokum: zdobycia podstawowej oraz bardziej zaawansowanej świadomości o całokształcie warunków kupna. Zdawkowa wiedza na ten temat nie zda się na nic, trzeba wykazać się systematycznością w przechodzeniu przez kolejne etapy zapoznawania się z tym, co mają nam do zaproponowania sprzedawcy. Warto również lepiej poznać rynek nieruchomości oraz jego prawo.

2. Błędne oszacowanie własnych środków finansowych

Na początku warto sobie zadać pytanie, na jaką nieruchomość nas stać oraz dokładnie dowiedzieć się, ile kosztuje całość danej oferty, w tym zwłaszcza koszty eksploatacji mieszkania. Może się bowiem okazać, że nie docenimy własnego budżetu bądź przecenimy go i kupimy nieruchomość poniżej oczekiwań bądź taką, na której utrzymanie nas w zasadzie nie stać. W obu przypadkach znajdziemy się na pozycji straconej. Trzeba się liczyć również z tzw. kosztami ukrytymi.

3. Pominięcie kosztów remontu

To bardzo częsty błąd kupujących mieszkania. Trudno jest myśleć perspektywicznie, kiedy sam proces przebrnięcia przez kolejne etapy kupna lokum bywa czasem dość problematyczny i wymagający czaso- oraz pracochłonnego zaangażowania. Jednak koniecznie trzeba uwzględnić to, ile wyniesie nie tylko remont, ale i urządzenie miejsca. Wbrew pozorom, wydatki na te cele mogą przerosnąć nasze najśmielsze wyobrażenia.

4. Nieodpowiedni układ i standard mieszkania

Najpierw oczywiście musimy wiedzieć, jakiego rodzaju miejsca zamieszkania szukamy. Kawalerki, dwu- czy trzypokojowego? Trzeba również uwzględnić, czy nasze potrzeby nie zmienią się z czasem, np. po pojawieniu się pierwszego czy kolejnego potomka i/lub w przypadku konieczności przeznaczenia jednego pomieszczenia na pokój biurowy. Podobnie wygląda sytuacja z jakością lokum – najlepiej jest dokonać jak najdokładniejszego rekonesansu w tym zakresie.

5. Nierozwinięta infrastruktura

Możliwość dojazdu do różnych celów w mieście, dostęp do sklepów, supermarketów czy galerii handlowych czy „choćby” to, czy w pobliżu lub niedalekiej odległości znajdują się punkty z usługami medycznymi – to wszystko ma znaczenie, kiedy kupujemy nowe mieszkanie. Nie mniej ważna jest najbliższa okolica: kogo i co będziemy mieli za sąsiadów.

6. Brak umów pisemnych

Dobrą życiową zasadą, zresztą nie tylko przy nabywaniu nieruchomości, jest zamieszczanie wszelkich porozumień na piśmie. Dzięki temu nabierają mocy prawnej i nie musimy się martwić, że druga strona nie dotrzyma słowa. Chodzi nawet o najdrobniejsze zobowiązania. Ta teoretycznie oczywista rada staje się szczególnie istotna, jeśli weźmie się pod uwagę to, że czasem ze względu na pośpiech czy zaniedbanie ograniczamy się do umów ustnych.

 7. Nieznajomość przeszłości dewelopera

W przypadku zakupu nieruchomości z runku pierwotnego również jest kilka żelaznych punktów, które należy przestrzegać przy przechodzeniu kolejnych stopni transakcji, jest to między innymi poznanie dotychczasowego „dorobku zawodowego” inwestora. Trzeba pamiętać, że deweloper Lublin od jakiegoś czasu ma obowiązek przedstawić nam prospekt informacyjny.

8. Zakup zrobiony w pośpiechu

Czas to pieniądz, ale z drugiej strony „gdy się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy”. Ten ostatni na pewno będzie radosny zwłaszcza wtedy, kiedy nie zarezerwujemy sobie na tak czasochłonną serię czynności jak proces zakupu mieszkania odpowiedniej ilości czasu. Jak widać powyżej, trzeba spełnić co najmniej kilka punktów, żeby móc ze spokojnym sumieniem dokonać wzmiankowanej transakcji.

nowe mieszkania GDL Lublin