UWAGA!

Zanim zaczniesz czytać artykuł. Sprawdź nasze obecne inwestycje na GDL.PL . Być może właśnie u nas, znajdziesz mieszkanie, które spełni Twoje oczekiwania!

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym oznacza zwykle jego kupno prosto od dewelopera. I choć bardzo często wiąże się to z zakupem lokalu w jeszcze nieistniejącym budynku, to większość osób marzy o takim właśnie mieszkaniu. Dlaczego tak się dzieje?

1. Lokal na miarę potrzeb użytkownika

Mieszkanie w stanie deweloperskim to mieszkanie na miarę potrzeb swojego nabywcy. Zarówno przed jego zakupem, jak i po odbiorze kluczy mamy możliwość samodzielnego podjęcia wielu kluczowych decyzji. W przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym wybór ten jest o wiele bardziej ograniczony. Czego on dotyczy?

  • Lokalizacja. Nowe osiedla powstają jak grzyby po deszczu. Inwestorzy szukają miejsc atrakcyjnych dla potencjalnych nabywców. Jeśli marzymy o mieszkaniu w spokojnej i cichej okolicy, to nowa inwestycja budowlana jest jedynym rozwiązaniem. Stare, zazwyczaj spółdzielcze lokale, znajdują się zwykle w ścisłym i hałaśliwym centrum miast.
  • Piętro. Przeglądając oferty starych mieszkań, nie mamy zbyt dużego wyboru. Sprzedawane są zwykle te znajdujące się na parterze lub wysoko na ostatnich piętrach. Z kolei najbardziej pożądanymi są te znajdujące się na środkowych piętrach.
  • Strona. Balkon nie spełni w stu procentach swojej roli, gdy będzie znajdował się w zacienionym miejscu. Podczas zakupu nowego mieszkania możemy zdecydować o tym, w jakim kierunku mają wychodzić jego okna. Najpopularniejsze są mieszkania skierowane na południowy — zachód.

2. Nowe mieszkanie – nowy wystrój

Kupując używane mieszkanie, zwykle z uwagi na koszt, pozostajemy przy jego dotychczasowym wyposażeniu i aranżacji. Wymieniamy jedynie meble lub sprzęt kuchenny. Niestety mamy już narzucony styl i niewiele możemy zmienić w wystroju lokalu.

Stając się właścicielem lokalu zakupionego od dewelopera mamy możliwość otrzymania go w dwóch wersjach.

  • Stan surowy (deweloperski). Mówimy o nim wtedy, gdy budynek wykończony jest całościowo z zewnątrz oraz częściowo wewnątrz. Wchodząc do takiego mieszkania, zobaczymy pomalowane na biało ściany, okna, drzwi, parapety, wszystkie podłączenia do mediów oraz instalacji.
  • Mieszkanie pod klucz. To nowe mieszkanie wykończone w sposób umożliwiający natychmiastowe zamieszkanie. Lokal urządzony i wykończony jest według naszego pomysłu.

Zarówno pierwsza, jak i druga opcja dają nowemu właścicielowi możliwość wyboru koloru ścian, rodzaju mebli oraz dodatków. Kupno mieszkania na rynku wtórnym i doprowadzenie go do stanu surowego wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz czasem.

3. Remont

Kupując używane mieszkanie, musimy się liczyć z koniecznością jego remontowania. Im jest ono starsze, tym więcej oszczędności będziemy musieli włożyć w naprawę usterek i wad. Poza tym kilkudziesięcioletnie mieszkania pozostawiają wiele do życzenia. Zwykle wymiany wymagają podłogi, pokryte zniszczonym parkietem lub panelami oraz ściany, których niedoskonałości, które kamuflowano kiedyś boazerią.

Właściciele nowych mieszkań nie mają tego problemu. Nowe lokale wykończone są w sposób staranny i nawet jeśli wystąpią jakieś niedociągnięcia, to za ich naprawę odpowiada deweloper.

4. Gwarancja

Nawet w nowym i najlepiej wykonanym mieszkaniu coś może się popsuć. Właściciele mieszkań z drugiej ręki muszą z każdą naprawą radzić sobie sami i z własnej kieszeni pokrywać związane z nią koszty. W przypadku mieszkania zakupionego u dewelopera możemy skorzystać z gwarancji, która jest dobrowolnym jego zobowiązaniem do wykonania napraw oraz usunięcia usterek w oddanym do użytkowania lokalu. Gwarancja obowiązuje przez czas, na jaki została zawarta. Zwykle mowa o tym w umowie. Usterki jednak nie mogą wynikać z nieodpowiedniego użytkowania lokalu przez nowego właściciela.

Z jakim problemem może zgłosić się do dewelopera właściciel zakupionego na rynku pierwotnym mieszkania ? Zwykle są to wady fizyczne lokalu, czyli pęknięcia ścian, odpadający tynk, niedomykające się drzwi lub okna. Często są to także problemy z podłączeniem mediów oraz instalacji.

5. Podatek

Decydując się na kupno mieszkania na rynku pierwotnym, nie zapłacimy podatku od czynności cywilno – prawnych. Obecnie wynosi on 2% od wartości nieruchomości. Płacą go jedynie nabywcy lokali na rynku wtórnym. Jeśli kupujemy kawalerkę o wartości 200 tys. zł od dewelopera, nie płacimy dodatkowego podatku. Gdybyśmy tę samą kawalerkę kupili od osoby prywatnej, będziemy musieli zapłacić 4 000 zł do Urzędu Skarbowego.

6. Nowoczesne budownictwo

Nowe mieszkania nie znajdują się w zwykłych blokach. Budynki o klockowych kształtach to przeszłość. Obecnie budowane są całe osiedla. Są to miejsca zamknięte, tworzące wewnętrzną przestrzeń w postaci terenów zielonych, do których dostęp mają tylko ich mieszkańcy.

Nabywając nowe mieszkanie, otrzymujemy również strzeżony parking lub miejsce w garażu podziemnym, piloty do bram i garaży oraz ochronę i monitoring. Mieszkając na takim osiedlu, możemy czuć się o wiele bezpieczniej niż mieszkańcy przydrożnych bloków, do których nietrudno się dostać.

nowe mieszkania GDL Lublin