UWAGA!

Zanim zaczniesz czytać artykuł. Sprawdź nasze obecne inwestycje na GDL.PL . Być może właśnie u nas, znajdziesz mieszkanie, które spełni Twoje oczekiwania!

Znalezienie idealnego miejsca do zamieszkania nie jest łatwe. Przeanalizować trzeba wiele istotnych czynników, które mogą zaważyć o przytulności Twojego dachu nad głową, a przede wszystkim – o bezpieczeństwie. Podpowiadamy jak szukać, aby znaleźć.

Trik 1

Zdefiniuj swoje potrzeby. Czego tak naprawdę chcesz? Wolisz wynajmować pokój w domu studenckim, bo lubisz nieustanny gwar, towarzystwo i gdy coś się dzieje? Czy jesteś spokojną duszą wymagającą harmonii i odpoczynku? Pomyśl o tym zanim zdecydujesz.

Weź pod uwagę także preferencje dotyczące lokalizacji – odległość do przystanku tramwajowego, lub autobusowego, gdy poruszasz się swoim autem – sprawdź czy będziesz miał gdzie zaparkować. Jeśli posiadasz czworonoga, zapewne będzie potrzebował wyjścia na spacery na łono natury.

Trik 2

Wybierz dzielnicę. Niektóre z nich mają swój specyficzny charakter. Jeśli jesteś typem introwertyka lubiącym wieczorne wyjścia ze znajomymi, dzielnica z domkami jednorodzinnymi może nie być dla Ciebie odpowiednia. Jeżeli często bywasz w konkretnych miejscach, na przykład jesteś miłośnikiem kina czy teatru i nie przegapiasz żadnej premiery – zastanów się czy nie chciałbyś wynająć czegoś w pobliżu. Poszukaj przestrzeni, która będzie do Ciebie pasowała, jak i Ty do niej.

Trik 3

Przeanalizuj swój budżet. Jaką kwotą gotówki dysponujesz? Od comiesięcznej wypłaty odejmij koszty żywności, biletów a także innych przyjemności – ile możesz przeznaczyć na czynsz? Nie daj się nabrać na oferty, w których deweloper ukrył zobowiązania finansowe. W niektórych, ogłoszeniach pomimo przyzwoitej sumy najmu, wynajmujący nie ujawniają wszystkich informacji – nie bój się zadawać szczegółowych pytań, które mogą uchronić Cię od popełnienia błędu.

Trik 4

Bierz pod uwagę tylko te oferty, na które Cię stać. To dosyć prosty trik, ale jak się okazuje w praktyce – bardzo przydatny. Przeglądając mieszkania zbyt drogie doświadczasz rozczarowania, że nie możesz ich posiadać, choć bardzo byś chciał. Ustal z deweloperem widełki mieszkaniowego budżetu, lub zaznacz na stronie odpowiednie filtry wyświetlające ogłoszenia dla Ciebie.

Trik 5

Szukaj z wyprzedzeniem. Jeśli zdefiniowałeś swoje potrzeby i szukasz czegoś konkretnego, może zająć to sporo czasu. Ofert na rynku jest stosunkowo dużo, jednak nie każda odpowiednia. Nie zaczynaj rozglądać się za idealnym lokum na parę dni przed wyprowadzką – to może się nie udać, a Ty z desperacji zgodzić na wynajem przestrzeni, w której nie będziesz szczęśliwy.

Trik 6

Zapytaj sąsiadów. Wywiad środowiskowy może okazać się bardzo przydatny – właściciel licząc na swoje korzyści, nie powie Ci całej prawdy. Wypytaj ich o poprzednich najemców i czy wiedzą jaki był powód ich wyprowadzki. Dowiedz się czy nie czekają na Ciebie jakieś niespodzianki, na przykład warsztat stolarski za ścianą, czy głośna fabryka w okolicy.

Trik 7

Nie daj się oszukać. Podczas oglądania czterech kątów, masz prawo poprosić o wgląd do aktu własności i księgi wieczystej. Jeśli nie rozmawiasz z bezpośrednim właścicielem lokalu, możesz poprosić o podpisany dokument pełnomocnictwa. Wymijające odpowiedzi powinny wzmóc Twoją czujność.

Trik 8

Nie wynajmuj bez umowy. Pamiętaj, że umowa najmu, to podstawowe papiery, które dają Ci zabezpieczenie przed ewentualnym oszustwem. Jeżeli właściciel nie jest skory do sformalizowania najmu, bo nie chce płacić podatków, nie rezygnuj od razu. Przedstaw mu korzyści, które płyną z zalegalizowania interesu – nie będzie musiał się martwić w przypadku zalegania z czynszem, czy wyegzekwuje zadośćuczynienie jeśli wyrządzisz szkody. Ponadto ustal warunki dotyczące okresu wypowiedzenia.

Trik 9

Poproś o protokół zdawczo-odbiorczy. To kolejne prawo chroniące Cię przed nieuczciwością najemcy. Jest to raport, który zawiera dokładny opis przedmiotów oddanych Tobie do użytku. Unikniesz dzięki temu sytuacji, w której bezpodstawnie odebrana zostanie kaucja. Możecie także sfotografować mieszkanie.

Trik 10

Rezerwuj przez Internet. Jeżeli trafiłeś na to, za czym się tak długo rozglądałeś – nie czekaj tylko zabukuj mieszkanie od razu. Wiele anonsów dostępnych rano, po paru godzinach jest już nieaktualnych. Ponadto, gdy już umówisz się z właścicielem na oglądanie – bądź gotowy na podpisanie umowy, zabierz ze sobą także gotówkę na zaliczkę – da Ci to gwarancję, że nikt inny nie wprowadzi się tutaj przed Tobą.

Trik 11

Nie zniechęcaj się. Poszukujesz swoich czterech kątów od miesiąca? Rozglądanie się za idealnym miejscem naprawdę wymaga niemałych nakładów cierpliwości. Daj sobie więcej czasu. Ponadto zachęcamy do czytania opisów pojawiających się anonsów i nie sugerowania się jedynie nagłówkami – czasami wynajmujący wstawi nieodpowiedni tytuł pomimo atrakcyjnej oferty.

Przeprowadzka to zarazem pasjonujące przeżycie i niezapomniana przygoda, jak i kwestie formalne chroniące Cię przed oszustwem. Nim zaczniesz cieszyć się nowym rozdziałem w życiu, zadbaj o dopracowanie wszelkich formalności.

nowe mieszkania GDL Lublin